Planina hrnců

26.03.2015 00:44


Na světě je spousta staveb a objektů, které nás oslovují nejen svou nádherou, ale i tajemností. Jedny takové objekty se nacházejí v severním Laosu a dodnes nikdo netuší, k čemu doopravdy sloužily a kdo je zhotovil ...

 

Co jsou zač ?

"Laoský Stonehenge" se nachází v provincii Xieng Khouang nedaleko města Phonsavan. Jde o několik nalezišť, kde se nacházejí podivné kamenné objekty, které jsou nazývány hrnce nebo také džbány. Byly objeveny ve 30. letech 20. století a jejich stáří je odhadováno na 2000 let. Dohromady je jich několik tisíc; jsou vysoké od 1 do 3 metrů a váží od 1 do 6 tun. Pokud byste chtěli místa navštívit, musíte si dávat veliký pozor! V místech se mohou nacházet nevybuchlé bomby, které jsou pozůstatkem amerického bombardování ze 60. let. Některá naleziště jsou prý od bomb vyčištěná a jedním z nich je např. Thong Hai Hin (Site 1). Jde o místo, kde se pohromadě nachází nejvíce hrnců - 250. Nachází se tam i největší z nich, který měří 3 metry a váží 6 tun. Zvláštností je i to, že hornina, z které jsou džbány vyrobeny, se nachází v horách vzdálených desítky kilometrů. Není tedy jasné, kdo a jak dopravil materiál do těchto míst.

K čemu mohly sloužit ?
  • Pohřební urny - v místech byly nalezeny ostatky, ale pouze okolo, ne přímo v hrncích.
  • Sýpky na rýži
  • Nádoby na zrání vína
  • Zadržování dešťové vody
Co říkají lidé a legendy ?

Rozhodně nejde o lidský výtvor, ale o dílo obrů či andělů. Také se říká, že mohlo jít o jakési "poklopy", které měly bránit vstupu pekelných bytostí na povrch. A pak je tu legenda, která vypráví o hrdinném bojovníkovi, který zachránil zemi před tyranským vládcem. A tyto nádoby jsou pozůstatkem jeho bujarých oslav, prý se v nich kvasilo rýžové víno.

 

TOPlist

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek, ať vám již nic neunikne:

Kontakt

Záhady,tajemna a nevysvětlitelné zahadyatajemna@gmail.com