Jak se vyrovnat se smrtí blízké osoby, zvířete

05.04.2015 15:26

Zemřel vám někdo blízký a pro vás se zastavil čas. Fungujete automaticky jako stroj. Jste v zajetí smutku a černé barvy. Jak dlouho je to společensky nutné? Oficiálně není ve společenské etiketě nikde uvedeno, jak dlouho je vhodné držet smutek - tedy nosit smuteční oděv a projevovat zármutek vůči okolí (nezúčastňovat se oslav, zábav apod.). Obvykle se v České republice za dostatečnou dobu považuje 4 až 6 týdnů. Zdaleka to však není doba, během které zapomeneme a bolest přebolí. Ostatně takhle rychlou terapii ani psychologové nedoporučují.

Fáze vyrovnání se ztrátou blízké osoby, zvířete

Zmatenost – nechceme logicky přijmout fakt o ztrátě blízkého člověka,zvířete, stále ho hledáme. Chováme se chvíli klidně a chvíli přehnaně afektovaně, máme problém se zvládnutím běžných denních úkolů. Přesvědčujeme sami sebe, že zemřelá osoba, zvíře někde žije a brzy se vrátí.

Emoce – už jsme si připustili smrt blízké osoby, zvířete, ale stále tento fakt nedokážeme přijmout. Neustále se ptáme, proč zemřel, střídá se u nás lítost, smutek, zoufalství, pocit viny, nenávist, osamělost. Toto stadium může trvat až kolem roku, kritické je hlavně první výročí úmrtí, které v nás rozjitří emoce na maximum.

Smíření se se smrtí blízkého člověka, zvířete – po roce je opravdu nejvyšší čas, abychom se smířili se ztrátou blízkého člověka, zvířete. Musíme někdy opravdu hodně chtít, abychom se nestali na truchlení chorobně závislí, což by mohlo znamenat velký psychický problém. Zda jsme touto fází prošli úspěšně zjistíme podle toho, že o zemřelém dokážeme mluvit bez rozjitřených emocí a bez pláče.

Co se s námi děje během truchlení ?

- přes bolest, zármutek a žal nedokážeme vnímat jiné pocity- nic nám neudělá radost, nic nenavodí pocit štěstí ani pohody- truchlení se může projevovat i fyzicky – třesem celého těla, pocitem sevřeného hrdla, svíráním u srdce, tělesnou slabostí, únavou a vyčerpaností, dušností apod.- trpíme nespavostí, škaredými sny a nechutenstvím- trápí nás depresivní myšlenky- vnímáme chorobné halucinace- ve všech oblastech se projevují změny v našem chování – v pracovním životě, soukromém, sexuálním, mezi přáteli apod.- často se u nás projevuje pláč – je dobré ho nepotlačovat, nenechávat bolest uvnitř sebe samého

Pokud sami cítíme, že se s odchodem blízké osoby, zvířete, nemůžeme vyrovnat a že nás to dlouhodobě sužuje, nebojme se vyhledat odbornou pomoc. Není to žádná ostuda, ale naopak vhodně zvolené medikamenty a pohovoření o problému s profesionálem nás může uchránit před spoustou bezesných nocí a mnohdy také před vážnějším psychickým problémem.

 

TOPlist

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek, ať vám již nic neunikne:

Kontakt

Záhady,tajemna a nevysvětlitelné zahadyatajemna@gmail.com